Az előző részben a zsák a foltját típusú viszonyt boncolgattuk, amikor is komoly elhatározással lehet még remény a házasság megmentésére. Lássuk most a mentőöv típust, amelynél a kapcsolat rendbehozatalának esélye gyakorlatilag a nullával egyenlő.
A házasságtöréshez vezető út
Rita és Gábor sok éve éltek együtt. Az ilyen kapcsolatokra mondják, hogy jól megvoltak: együtt dolgoztak, együtt pihentek és együtt utazták be a fél világot. A hétköznapok kellemesen teltek, mindkettőjük karriere meredeken ívelt fölfelé és az idilli képet csak havonta egyszer-kétszer árnyékolták be a szexuális életük romjain folytatott veszekedések. A helyzetet nehezítette, hogy Gábor már nagyon szeretett volna gyereket, azonban Ritának két év után sem sikerült teherbe esnie. A férfi váltig állította, hogy ő boldog a kapcsolatban, azonban Rita úgy érezte, hogy már nem lenne ereje a szexuális életük mellett még a meddőséggel is megküzdeni.
A mentőöv típusú házasságtörés
A mentőöv típusú házasságtörésekre jellemző, hogy egy kapcsolat hosszú haláltusájára tesznek látszólag hirtelen pontot. A házasságban általában már megfogalmazódtak a problémák, azonban azokra nem sikerül hosszú távon mindkét fél számára megfelelő megoldást találni. Gyakori, hogy a házasságtörő fél a kapcsolatban kevésbé domináns szerepet tölt be, akarata a házasságban ritkán érvényesül, ezért a problémáit inkább magában igyekszik lerendezni. Így fordulhat elő, hogy a domináns házastárs sokszor nem érzékeli (nem akarja érzékelni?) a kapcsolatukban keletkezett szakadékok valós méreteit és ezért nem is fordítódik elég energia azok megoldására.
A végjáték
Rita sokáig gondolkodott, hogy hogyan tudná hosszútávon összetartani a házasságát, amiben már régóta nem érezte boldognak magát, de egyre kevesebb reményt látott a sikerre. Gábor többé-kevésbé tisztában volt Rita problémáival, de úgy gondolta, hogy a kapcsolatuk elég erős ahhoz, hogy Rita túllépjen a nehézségeken. A kegyelemdöfést végül egy kolléga vacsorameghívása adta meg. Rita ugyanis a hosszú kapcsolatban először érezte úgy, hogy tényleg képes lenne megcsalni Gábort. Három nap múlva elköltözött.
Hosszú agonizálás, hirtelen befejezés
Erre a típusú félrelépésre jellemző, hogy a házasságtörő fél már a viszony kezdete előtt tudatosan vagy tudat alatt meghozta a döntést a kapcsolat befejezéséről. A szerető általában már csak a szükséges plusz energiát biztosítja a házasságból történő kilépéshez. Sajnos mindezekből az is következik, hogy a másik félnek ebben a stádiumban már szinte semmi esélye nincs a kapcsolat valós rendbehozatalára. Persze lehet a gyerekekkel vagy az anyagiakkal zsarolva maradásra kényszeríteni a párunkat, de az erőszak, és nem egyenlő a házasság megmentésével.
Gábort a válás teljesen összetörte és évekig nem tudta kiheverni, hogy kihúzták alóla a biztos talajt jelentő házasságát. Végül hosszú pszichoterápia segítségével sikerült továbblépnie.
Rita mai napig a kollégájával él.
Még van néhány jó évem…
A mentőöv viszony beazonosítható a következő mondatok segítségével: „Nem szeretem a feleségemet/férjemet”, „Félek a válástól.”, „Ha megcsalna a férjem, legalább kibírhatóbb lenne a viselkedése”, „Még van néhány jó évem, szeretnék boldog lenni.”
A kapcsolat látszólag hirtelen berekesztése vérmérséklettől függően komoly indulatokat képes kiváltani a kész helyzet elé állított félből. Sok, hasonló módon bekövetkezett szakítás folytatódik vérre menő, évekig húzódó válóperben. Persze nem törvényszerű, hogy így történjen.
photo credit: Thomas Hawk via photopin cc
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: