Akár sikerült megegyezni a lényeges kérdésekben, akár nem, a válás hivatalos része a keresetlevél megírásával kezdődik.
A keresetlevelet az írja, aki elindítja a válást (és befizeti a 30.000 Ft-os illetéket), ő lesz a felperes. A válóperekben szinte mindegy, hogy ki az alperes és ki a felperes, ez csak annyiban számít, hogy a felperesnek meg kell jelennie az első tárgyaláson, különben ott vége is az eljárásnak és maradhattok házasok örökre.
Van a neten néhány részletes példa keresetlevélre abban az esetben, ha szerencsésen sikerült minden kérdésben megállapodásra jutnotok. Ha nem vagy ilyen mázlista, akkor valószínűleg egy hosszabb, idő-, energia- és pénzigényes menetre kell berendezkedned.
Arra az esetre, ha nincs megegyezés, itt találsz kereseti kérelem mintát: kereseti kérelem minta .
A kereseti kérelem mellé csatolni kell a házassági anyakönyvi kivonatot, a közös gyerekek születési anyakönyvi kivonatát, esetleg a költségmentességi nyilatkozatot és az állításaidat igazoló bizonyítékokat is (ezeket három példányban).
Ha az exed kezdeményezte a válást és te az alperes leszel, akkor viszontkereseti kérelemben tudod kérni a bíróságot, hogy a te álláspontodat támogassa. Ez gyakorlatilag ugyanúgy néz ki, mint az itt található kereseti kérelem minta, azzal a különbséggel, hogy már az ügyetek ügyiratszámát is fel kell rajta tüntetni (hiszen addigra már az is lesz). A viszontkereseti kérelem lehetőség szerint érkezzen be a bíróságra az első tárgyalásig.
Néhány gyakorlati beadványírási tipp tapasztalt rókáktól:
- A kereseti kérelmet az utolsó közös lakhely (vagy az alperes jelenlegi lakhelye) szerint illetékes járásbíróságnál kell benyújtani.
- Nagyon figyelj a helyesírásra! Használd a szövegszerkesztő helyesírás-ellenőrző funkcióját, a Google-t vagy akár magát a szent Helyesírási Szótárt. Az elkészült iratokat kinyomtatva is olvasd el, mert úgy sokkal könnyebb felfedezni az esetleges hibákat. A bíróságon a tények mellett a benyomás is számít, ezért a helyesírás nagyon fontos.
- Beadványt higgadtan kell írni. Ha úgy érzed, hogy forr a véred és nem fog menni a higgadt udvariaskodás, akkor inkább halaszd el egy pár órával az írást.
- Használj Times New Roman betűtípust, 11-es betűméretet és sorkizárt szerkesztést. Kérlek.
Három a magyar igazság
A válóperben mindig minden iratot három példányban kell benyújtani a bíróságra. Ezek közül csak egynek kell eredetinek (aláírtnak) lenni, a többi lehet fénymásolat is. Egy marad a bírónál, egyet pedig megkap az exed. Ez azt is jelenti, hogy a perben nincs olyan, hogy „titkos beadvány”. Mindent, amit leírsz, az exed és az ügyvédje is el fog olvasni. Cserébe viszont te is mindenről értesülni fogsz.
Hogyan jut célba a beadványom?
A legjobb módszer, ha ajánlott küldeményként postázod a beadványodat az illetékes bíróság címére. El lehet még vinni személyesen is, azonban az e-mail nem számít hivatalos kommunikációs csatornának, ezért e-mailben nem lehet hivatalos iratokat küldeni.
Egyéb iratok
Ha nincs köztetek megegyezés, akkor a válás nagy valószínűséggel el fog tartani egy darabig, hiszen dűlőre kell jutni a közös gyerekek és bizony a közös vagyon ügyében is. Az eljárás során bármikor benyújthatsz új beadványt a bíróságra az esetlegesen időközben keletkezett bizonyítékokkal együtt. A lényeg, hogy meglegyen a három példány.
A bíróságnak benyújtott beadványokból mindenképpen magadnak is őrizz meg egy kinyomtatott példányt és lehetőség szerint nyiss is egy listát, amin szerepel a beadvány pontos dátuma. Ugyanez vonatkozik a bizonyítékokra is. Erre azért van szükség, mert ha nem sikerült minden vitás kérdésben megegyezni a volt házastársaddal, akkor jó esély van rá, hogy az eljárás az első két békéltető tárgyalás után is (hosszasan) folytatódni fog. Évekkel később pedig hidd el, már fogalmad sem lesz a becsatolt bizonyítékokról és a dátumokról.
A gyámhivatalok működéséről itt olvashatsz. A budapesti gyámhivatalok listáját pedig itt találod.
Ha csak szeretnéd elkerülni a válást, arra is találsz nálunk tippeket itt. 🙂
Forrás:
http://birosag.hu/allampolgaroknak/gyakran-ismetelt-kerdesek#3
Képek:
photo credit: stafford mailbox (9) via photopin (license)
photo credit: Hijo del divorcio via photopin (license)
photo credit: Leaving You For The Last Time via photopin (license)
Szia. Tanukra olyankor van szükség, amikor a felek nem egyeztek meg minden kérdésben a gyermekelhelyezéssel és a vagyonnal kapcsolatban. Ilyenkor a bíróság előtt mindkét fél igyekszik bizonyítani, hogy igaza van, ehhez kellenek a tanuk. Ha úgy mennek az első tárgyalásra, hogy minden részletben előre megegyeztek,akkor a bíróság jó esetben akár két tárgyalás után, tanuk nélkül is lezárhatja a válást.
hello, akkor is szükséges a kettő tanú, ha személyesen adják le a keresetlevelet a bíróságon?