Vedd észre az intő jeleket!
Heves viták dúlnak a neten arról, hogy akkor a Szürke ötven árnyalata most egy nőket lealacsonyító ponyvaregény, egy unalmas és hosszúra nyúlt érdektelen történet, vagy esetleg egy korszakos remekmű-e. De bármi is a véleményed a legújabb mozisikerről, kedves olvasó, abban valószínűleg egyetértesz, hogy más dolog a filmvásznon elnézegetni a pikáns jeleneteket és teljesen más a való életben megtapasztalni egy bántalmazó kapcsolatot. A tettlegességig szinte minden esetben hosszú út vezet, de a károsan elnyomó viszonyt a bántalmazott és a környezete is sokszor túl későn ismeri fel. Pedig a fizikai bántalmazáshoz hosszú út vezet, és a jelek az értő szem számára bizony felismerhetők.
Elszigetelés
1. A családtagok kirekesztése
Az anyukád kibírhatatlan, apukád egy szerencsétlen, a legjobb barátnőd pedig egy hisztérika, aki csak rossz hatással van rád. Fölösleges is találkoznod velük, igaz? Normális esetben a család vagy a közeli barátok igen hamar ki tudják szúrni, ha a párkapcsolat romboló hatással van a szerettükre. A bántalmazó ezt természetesen minden eszközzel igyekszik megelőzni.
2. Vedd észre az extrém féltékenykedést!
Egy támogató, szeretetteljes kapcsolatban a felek örülnek, ha a szerelmüknek vannak igazi barátai, hiszen mindenki azt szeretné, ha a párja olyan boldog lenne, amennyire csak lehetséges. Vagy mégsem?
Annak senki sem örül, ha az élete párja nyíltan flörtöl mindenféle férfinéppel (nőcikkel), de ha már az is kapitális bűnnek számít, ha a barátnőddel Facebookozol, akkor ott valami nagyon nincs rendben.
Az önértékelés megtépázása
3. Gyakori kritika, ritka dicséret
Nyilvánvaló, hogy ha bármiféle gondunk akad egy kapcsolatban, akkor a legjobb megoldás, ha őszintén megfogalmazzuk az aggályainkat. A bántalmazásra hajlamos személyek azonban ennél jóval tovább mennek: az ilyen kapcsolatban hamar állandósul a másik kritizálása akár a legkisebb vélt vagy valós problémák miatt is. A kritika sok esetben alig észrevehető, esetleg éppen egy dicséret formájában fogalmazódik meg: „Nagyon finom süteményt sütöttél, de legközelebb nem kellene egy kicsit vastagabbra csinálnod? Alig látszik a tányéron…”
4. Ragaszkodik számodra kényelmetlen helyzetekhez
Mivel a bántalmazásra hajlamos emberek súlyos önértékelési zavarokkal küzdenek maguk is, ezért elsődleges számukra, hogy a partnerük önbizalmát is minél jobban leépítsék. Erre szükség is van, hiszen egy magabiztos és határozott személy valószínűleg igen hamar átlátna a szitán és véget vetne az egészségtelen kapcsolatnak. A kényelmetlen szituációkhoz való ragaszkodás oka is az, hogy aki rosszul érzi magát egy helyzetben, az nehezebben is tud védekezni. A bántalmazó pedig máris erőfölényben érezheti magát.
5. Nem érti azt a szót, hogy NEM és igyekszik feszegetni a határaidat, a szexben is
Egy egészséges házasságban a felek igyekeznek tiszteletben tartani egymás félelmeit és fóbiáit. A bántalmazás-veszélyes kapcsolatban azonban az agresszív fél állandó nyomás alatt tartja a párját és újra és újra bepróbálkozik a gyűlölt megoldásokkal. A logika ugyanaz, mint az előbb, csak már egy fokkal durvábban.
Kiszámíthatatlanság
6. Követhetetlen értékrendszer
A vérszívó jellegű kapcsolatok felismerésében az a nehéz, hogy általában sok jó is van bennük. Az olyan emberek, akik elsősorban mások életerejével táplálkoznak, általában gondosan ügyelnek arra, hogy veszély esetén (értsd: ha az áldozatnál már kezd komolyan betelni a pohár) hirtelen átváltanak kedveskedő üzemmódba. A bántalmazásra hajlamos emberek nagyon félnek attól, hogy az áldozatuk elhagyja őket, hiszen egyedül általában gyengék és félénkek, ezért is van szükségük valakire, akinek az elnyomásával mindig bizonyíthatják maguknak, hogy azért ők is bátrak és értékesek. Ha a bántalmazó úgy érzi, hogy áldozatának elege lett és közel áll ahhoz, hogy kilépjen a kapcsolatból, akkor kampányszerű kiengesztelési hadműveletbe kezd. Ilyenkor jönnek a vörös rózsák, közös ebédek, bókok és nagy fogadkozások.
Minden bántalmazó kapcsolatra jellemző, hogy a dicséretek és kiborulások többé-kevésbé függetlenek a bántalmazott viselkedésétől, hiszen azt nem a bántalmazott cselekedetei, hanem az elnyomó személy aktuális szükségletei irányítják.
A boldog kapcsolat ismertető mondata: olyan boldogok vagyunk! A bántalmazó kapcsolaté: de olyan kedves is tud lenni…
7. Nagyszerű szex
Előfordul, hogy a bántalmazó a siralmas szexuális életet igyekszik ellensúlyozni az erőszakos magatartásával, de igazából sokkal gyakoribb, hogy a pokoli hétköznapok remeknek tűnő ágybeli teljesítménnyel párosulnak. A rendszeres szexuális élet segít levezetni a házasságban felhalmozódott rengeteg feszültséget és sajnos remekül alkalmas egy rossz kapcsolat időn túli összetartására.
Mindannyian ismerjük a házasság négy lába elméletet. Érdekes módon, az első három lábról megoszlanak a vélemények. Van olyan forrás, amelyik szerint ezek a közös érdeklődés, a szeretet és a gazdasági közösség, mások szerint inkább a bizalom és a tisztelet tartozik ide. Abban azonban minden szakértő egyetért, hogy a kapcsolat negyedik lába a jó szex. Mint ahogy abban is, hogyha az első három láb hiányzik is, a kellemes szexuális élet egymagában is sokáig képes megtartani azt a bizonyos asztalt.
Zéró tolerancia:
Ha a partnered kezet emel rád, ott nincs többé keresnivalód. A fizikai erőszakra nincs mentség.
Félsz hazamenni és találkozni vele? Ha úgy érzed, nem vagy vele biztonságban, az a legbiztosabb jele egy beteg kapcsolatnak.
Hallgass a megérzéseidre, ne a félelmedre. Kérdezd meg magadtól: ha megtehetnél bármit, amit csak akarsz, akkor is ezzel az emberrel maradnál?
Ha tetszett a cikk, csatlakozz hozzánk a Facebookon is!
A bejegyzés ötlete a Törd meg a csendet! oldal egyik posztját továbbgondolva született meg.
Képek sorrendben:
photo credit: Pink autumn girl via photopin (license)
photo credit: silence via photopin (license)
photo credit: via photopin (license)
photo credit: Ava art via photopin (license)
lady kuolema
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: