4 garantáltan kapcsolatgyilkos mondat.
Megkérdeztünk néhány elveszített férjet és feleséget, volt- és jelenlegi szeretőket és pár átlagos “rendes” embert, hogy számukra mik a leginkább gyilkos mondatok, amelyek egy kapcsolatban elhangozhatnak és szakításhoz vezethetnek. Íme a győztesek:
1. Képzeljétek el, hogy mindig ezt csinálja…
Mozi a barátokkal péntek este. Gabi, a szervező lázasan telefonálgat az épület előtt és lelkesen magyarázza az utat az eltévedt barátoknak – izgul, nehogy valaki lekésse az érdekesnek ígérkező filmet. Élettársa a már (időben) összegyűlt barátokkal együtt tisztes távolból figyeli a történéseket miközben vicces történetekkel szórakoztatja a jéggé fagyott ismerősöket. Megtudhatjuk például, hogy Gabi otthon is pont ezt csinálja: már fél órával az indulás előtt felöltözve idegeskedik az előszobában és képes a gyereket a hóna alatt kicipelni a lakásból, nehogy egy percet is késsenek. A történet eleinte tényleg vicces és aranyos, azonban a harmadik sztori után már kezd kényelmetlen lenni, hogy még mindig Gabin nevetünk, és az ő kárára asszisztálunk az élettárs mókás köntösbe bújtatott alázgató játszmájához.
Ne ülj fel a játszma-vonatra, mert válás lesz a vége! Az apró, alig észrevehetően megalázó sztorik és megjegyzések mély nyomot hagynak a párod lelkében, ráadásul a kettőtök között lévő tiszteletet és bizalmat is rombolják úgy, hogy közben talán észre sem veszitek.
Ja és még valami, Gabit nőnek vagy férfinak képzelted el…? 🙂
2. Mi a baj? Semmi.
Ismerős? A durcis hallgatás technikája a mi kultúránkban valahogy generációról generációra öröklődik, akár azt is kijelenthetjük, hogy a problémák ki nem mondása nálunk népbetegségnek számít. Pedig a „találd ki te, hogy igaziból van bajom mégis, és hogy pontosan mi is az, és oldd is meg egyedül” hozzáállás ritkán vezet pozitív végkifejlethez. Sokkal inkább sértődéshez, értetlenkedéshez és az eredeti problémától távol álló balhés veszekedésekhez.
Nehéz dolog ez, mert először is el kell hinnünk, hogy a másikat őszintén érdekli, hogy mi a bajunk és csak ez után jön még a kérdés megfogalmazása és kimondása. De mindenképpen megéri a befektetett energiát. Ne feledjük, hogy a kommunikáció halála a kapcsolat halála.
3. Még erre sem vagy képes!
Anna világ életében gyűlölte a mosogatást: büdös volt, koszos és a keze is mindig kiszáradt tőle. Valahogy azonban csak rámaradt mégis. Feri, a férje nem érezte, hogy bármi probléma lenne. Segített ő a ház körül, de a mosogatást a felesége mindig elvégezte, Feri nem is igen gondolta, hogy ezt az ő dolga volna. Egyik este aztán Anna kifakadt a gyűlölt házimunka miatt, a férje pedig elhatározta, hogy ennyit nem ér meg a dolog, majd ő akkor elmosogat.
Ezen a ponton akár happy enddel is végződhetne a sztori, de valahogy mégsem ez történt. Feri ugyanis nem volt túl profi a mosogatás témában, ráadásul habosan hagyta az edényeket, hiszen már az édesanyja is így csinálta. Innentől kezdve nem nehéz kitalálni, hogyan folytatódott a történet: Anna dühös volt, mert úgy érezte, a férje nem fordított elég energiát a mosogatásra, sőt lehet, hogy szándékosan rontotta el, csak hogy őt bosszantsa. Feri pedig megsértődött, hiszen ő erőfeszítést tett a felesége kedvéjért, és most rosszabb helyzetben volt, mint ha semmit nem csinált volna.
Valószínűleg a legtöbbünk számára valamilyen formában ismerős a történet. Anna szempontjából érthető a csalódottság, hiszen Feri igyekezete rövidtávon csak még több munkát csinált neki. Feri viszont a segítségnyújtás öröme helyett csak letolást kapott a lelkesedéséért cserébe. Nem lenne meglepő, ha ezek után a mosogató közelébe sem menne.
Ha másra bízzuk a munkát, az soha nem lesz pontosan olyan, mint ha mi magunk csináltuk volta. Viszont rövid úton örökre elvehetjük alkalmi segítőnk kedvét az erőfeszítéstől, ha a várt örömet és sikerélményt kudarcra és csalódottságra változtatjuk. Senki nem születik mosogatózseninek, a gyakorlás teszi a mestert. Köszönjük meg és mosolyogjunk. És az istenért, el ne mosogassuk az edényeket még egyszer!
4. Ezt most tényleg komolyan gondolod? – És rokon értelmű társai
Sokféleképpen meg lehet fogalmazni a fenti mondatot, de megfelelően lesújtó hanglejtéssel párosítva minden variáció ugyanazt jelenti: amit mondtál az hülyeség és te is egy idióta vagy, hogy ilyen rossz ötletet egyáltalán kimondasz. Hosszútávon nem túl kifizetődő egy kapcsolatban ezt az üzenetet közvetíteni. Inkább próbáljuk meg így: JÓ ÖTLET, AMIT MONDASZ, de sajnos (ezért, meg azért) MOST ezt nem tudjuk megvalósítani. Mit szólnál, ha inkább (ezt, meg ezt) csinálnánk?
Fejlődjünk együtt! Kérlek, oszd meg velünk a te kedvenc kapcsolatgyilkos mondatodat, hogy mindannyian tanuljunk belőle!
Mozaikfamily a Facebookon itt.
photo credit: Alex E. Proimos via photopin cc
photo credit: backpackphotography via photopin cc
photo credit: moriza via photopin cc
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: