Az ügyvéd személye perdöntő lehet a válás során, különösen, ha elhúzódó pereskedésre lehet számítani. Az internet látszólag tele van válóperes ügyvédekkel, azonban név szerinti konkrét információt mégis nagyon nehéz találni. Összeszedtünk hát néhány szempontot és árulkodó jelet, amire érdemes figyelni a keresés során. Add hozzá a saját tapasztalataidat kommentben vagy a mozaikfamily@gmail.com címen!
1. Csak a családjog
A jó ügyvéd kiválasztásának mindennél fontosabb szempontja, hogy a válóperes ügyekben specialistára van szükség. Már az első lépéseknél figyelj arra, hogy mindenképpen családjogi (válóperes) ügyvédet keress. Hiába a család régi barátja, nem családjogi ügyvédet választani váláskor olyan, mint szemészhez fordulni lábfájással: lehet, hogy lesz némi fogalma a dologról, de a sikerhez ennél többre van szükség.
2. Óvakodj a nagy ügyvédi irodáktól!
Bár számos előnye lehet az ügyvédi irodáknak, azért nem árt az óvatosság. Az ilyen ügyvédi közösségek általában egy-egy nevesebb ügyvéd köré csoportosulnak, akinek a hírneve becsalogatja a klienseket. Nincs is ezzel baj, hiszen a hírnév remélhetőleg szakértelemmel is párosul. Tudnod kell azonban, hogy a híres ügyvédeknek tele a naptáruk és egyáltalán nem biztos, hogy mindig rá fognak érni a kitűzött tárgyalási időpontban. Éppen ezért mindenképpen kérdezz rá, hogy hogyan zajlik a helyettesítés! Lesz-e egy kijelölt helyettesítő embered, aki ismeri az ügyet, vagy random gyakornokok fognak beesni a tárgyalóterembe az utolsó pillanatban? Ne félj kiállni magadért, erre a képességre egyébként is nagy szükséged lesz a későbbiekben…
3. Helyismeret
Meglepőnek tűnhet, de lényeges szempont az ügyvéd „helyismerete”, vagyis hogy mennyire ismeri az ügyedben eljáró bírót és a bíróságot. Tetszik, nem tetszik, a bírák is emberek, és ezért szokásaik és preferenciáik lényegesen befolyásolhatják az ügy kimenetelét (szokott-e családjogi ügyekben ítélkezni, nem áll tőle távol a váltott elhelyezés, esetleg még soha életében nem ítélt gyermeket apának). Ha már itt tartunk, hiába találod meg a világ legmenőbb ügyvédjét, ha a fizikai távolság miatt nem tudtok személyesen találkozni, amikor szükség van rá – márpedig jó eséllyel gyakran szükség lesz rá.
4. Asszertivitás
A szakmai tudás mellett a másik legfontosabb tulajdonsága a jó ügyvédnek az asszertivitás, vagyis, hogy mennyire tudja keresztülvinni az akaratát. A bíróságon háború zajlik, a másik fél mindent meg fog tenni, hogy ne érd el, amit szeretnél. Hiába megnyugtató tehát egy aranyos, kedves és jó humorú ügyvéd – neked nem pszichológusra, hanem egy harcos katonára van szükséged! Kérdezd meg magadtól: Tud majd ez az ember teljes erőbedobással harcolni értem, vagy megeszik az oroszlánok?
5. A munkát meg kell fizetni
Komolytalan az olyan ügyvéd, aki egy fix összegért elvállal egy válási procedúrát. Ez maximum akkor kivitelezhető, ha a házastársaddal minden egyes kérdésben megegyeztetek és a bontóper pusztán formaság. Megegyezés nélkül egy per akár évekig is elhúzódhat és előre nem látható, hogy hány személyes találkozóra és hány tárgyalásra lesz szükség. Az ügyvédek óradíjban dolgoznak és ez így van jól.
6. És mi lesz a megegyezéssel?
Fontos, hogy az ügyvéd hajlandó-e előzetes tárgyalásokra a házastársaddal. Ha ugyanis sikerül még a per kezdete előtt megegyezni, azzal nem csak rengeteg idegességet, hanem több százezer forintot (ne adj isten, milliót) is megspórolhat neked. Óvakodj az olyan ügyvédtől, aki szítja a gyűlölködést az exeddel: nyerni csak hideg fejjel lehet.
7. Nincs olyan, hogy ideiglenes
Soha ne higgy olyan ügyvédnek, aki bármilyen ideiglenes megegyezésre rá akar venni azzal, hogy majd később megváltoztatjátok! Váláskor nincs olyan, hogy „ideiglenes”. Bármilyen ideiglenes intézkedés után hónapok-évek telnek el és a másik fél jogosan hivatkozhat arra, hogy már kialakult egy megszokott rend. Igaz ez a gyermek láthatására, de a lakhatási kérdésekre is.
8. Legyél tájékozott!
Nyilván az ember azért fogad fel ügyvédet, mert ő maga nem ért eleget a jogi formulákhoz. Azonban, aki tájékozatlan, azt könnyű az orránál fogva vezetni, aztán pedig már késő bánat. Ismerd meg a jogaidat és a kötelességeidet, olvass utána válási ügyeknek és igen, a legfontosabb törvényeknek is.
9. Legyél realista!
Ez talán a legnehezebb pont. Lehet, hogy dühös és csalódott vagy, de ne ülj föl annak az ügyvédnek, aki csak azt mondja, amit hallani szeretnél. Nem fogod „biztosan megnyerni a pert” (mert például „a magyar bíróság úgyis mindig az anyának ítéli a gyereket”), ez egy zsákutca, az ügyvéd pedig komolytalan, keress másikat.
Hasonlóan, ha az ügyvéded láthatóan nem hisz benne, hogy elérheted a célod (mert például „a magyar bíróság úgyis mindig az anyának ítéli a gyereket”), akkor nem is tud majd hatékonyan harcolni érted. Ilyenkor sajnos vagy új célt, vagy új ügyvédet kell keresni.
10. Soha ne fogadd fel rögtön az első ügyvédet!
Általános alapelv az, hogy legalább három jelöltet hallgass meg, majd menj haza és beszélj minél több emberrel, gyűjts össze minél több információt. Ha autót vagy lakást körültekintően választanál, akkor ne tegyél másképp a válóperes ügyvéddel sem. Elvégre a választásod jó eséllyel az egész hátralévő életedre kihatással lesz.
És végül ,de nem utolsó sorban: lehet az ügyvéd bármilyen szimpatikus, jó nevű vagy a család legjobb barátja, ha úgy érzed, hogy nem képviseli megfelelően az ügyedet, ne félj másikat keresni. Ne feledd, a jó ügyvéd perdöntő lehet! Tényleg.
Forrás és ötlet innen: http://deltabravo.net/cms/plugins/content/content.php?content.29
photo credit: toridawnrector via photopin cc
Én éveken át kerestem, mindig ráfáztam, mindenféle jogi üggyel, de végül én is Tokár Tamásnál kötöttem ki, és teljesen elégedett vagyok azóta!
Szerintem a legfontosabb, hogy találjon az ember egy megbízható válóperes ügyvédet!!! Nem könnyű, de nem is lehetetlen! Nekem sikerült egyébként, persze nem elsőre, de hatalmas segítség volt! (www.tokar.hu)