Sokat írtunk már arról, hogy milyen nehézségekbe ütközhet válás után a különélő szülő, ha tartani szeretné a kapcsolatot a gyermekével. Kevés szó esett viszont arról, mit lehet tenni, ha anya az elköltözés után egyszerűen eltűnik a gyermek életéből. A sors fintora, hogy amíg néhány szülő minden eszközt megragad, hogy minimálisra csökkentse a kapcsolatot volt házastársa és közös gyermekük között, addig mások bármit megadnának, hogy a gyermekük anyja részt vegyen a poronty életében.
Egy válás rengeteg feszültséggel jár együtt, amely megvisel minden érintettet, a gyermekeket is beleértve. Könnyű beleragadni az állóháborúba, aminek következményeként a gyermek részben vagy egészben elveszíti az anyját és így a női mintát. Különösen a konfliktuskerülő felnőttek hajlamosak rá, hogy egy-két nyűgös/feszült találkozás után egyszerűen feladják a harcot és inkább eltűnjenek a gyermek életéből.
Ne hagyd, hogy veletek is ez történjen! Lássunk néhány kipróbált módszert anya visszacsalogatására a családi életbe:
1. Tudja-e anya, hogy valójában milyen fontos a gyermeknek?
„Anya mindig is rengeteget dolgozott, egyszerűen imádja a munkáját. Sokszor csak késő este ért haza és előfordult, hogy hétvégén is be kellett mennie. Igazi kulcsos gyerekek voltunk.” Emlékszik vissza Bence.
Azok az anyák, akik az állandó robotolás miatt már a válás előtt is kevés időt töltöttek a családjukkal, általában állandó bűntudattal küszködnek a gyermekeik miatt. Tovább ronthat a helyzeten, ha a vagyonmegosztás miatt is állandó vitáitok vannak.
A pénzügyek fontosak és mindkét szülőnek ki kell venni a részét, ezt senki sem vitatja. Ennek ellenére próbáld meg félretenni a pénzügyi vitákat, ha az anya-gyerek kapcsolatépítésről van szó.
2. Ébreszd fel az anyai ösztönt
Hass anya szívére és oszd meg vele azokat a pillanatokat, amelyekben te is büszke szülőnek érezted magad. Lehet ez az első lépés, egy óvodai szavalat, vagy egy sporteredmény. Küldj képet, videót, oklevélmásolatot, hogy anya is az események részese lehessen.
3. Legyél barátságos és kezdeményező
„A válóper teljesen felőrölte a szüleim idegeit,” meséli Bence „egy idő után egyszerűen már nem tudtak egymással egy normális szót sem váltani. Nem volt túl jó hangulat a láthatásokon.”
Ha nehéz válásotok volt, elsőre talán túl nagy kérésnek tűnhet, hogy barátságos arcot vágj az exedhez. Viszont ő a gyermekeid anyja, és mindezt értük csinálod. Hívd meg anyát minden óvodai-iskolai ünnepségre, sporteseményre, színjátszó előadásra és ne felejtsd el hozzátenni, hogy a gyermek örülne, ha ott lenne.
4. Keress szövetségeseket a rokonságban
Persze nem arról van szó, hogy fogjatok össze anya ellen a háta mögött, de biztosan van olyan személy a tágabb rokonságban, akivel a válás előtt jól megértettétek egymást. Mondd el neki is, hogy a gyermeknek hiányzik az anyja. Jó ötlet lehet egyes iskolai-óvodai eseményekre anya mellett ő(ke)t is meghívni (például a nagymamát az anyák napi ünnepségre).
5. Tartsd fent az érdeklődést
Rendszeresen tudósíts anyát a gyermek életében fontos mozzanatokról képekkel, videókkal, rövid üzenetekkel. Javasolhatsz olyan közös programokat, amiket anya és gyerek már a válás előtt is szerettek együtt csinálni. Ha a gyermeknek versenye van, kérd meg apát, hogy együtt készüljenek; ha új hangszert kezd tanulni, megvehetik azt a gitárt együtt is. Légy kreatív!
6. Egyeztessétek az ajándékokat
Karácsonykor és szülinapok előtt nem árt egyeztetni, hogy ki-mit vesz a gyermeknek. Nem szerencsés, ha a Mikulás (Jézuska, Télapó) apához és anyához is ugyanazt hozza.
7. Küldj játékokat
Különösen a kezdeti kapcsolatépítéskor hasznos, ha a gyermekkel küldünk néhány játékot, amikor anyát látogatja. A gyereknek is növeli a biztonságérzetét, ha a megszokott tárgyai veszik körül, de egy-egy társasjáték akkor is jól jöhet, ha anyának nincs külön gyűjteménye ilyesmiből.
8. Légy támogató
Mindenképpen említsd meg, ha a gyermek jól érezte magát, ha örömmel várta a találkozást, vagy ha lelkesen mesélt az együtt töltött időről. Hidd el, anyát épp eléggé bántja a bűntudat – jól jön egy kis bátorítás.
9. Lazíts a gyeplőn
„Apa minden láthatás végén tűkön ült, hogy mikor érünk már haza. Csak kétszer késtünk, de abból mindig óriási cirkusz lett” mondja Bence.
Sajnos sok esetben a láthatás percre pontosan ki van számolva, a késő fél pedig könnyen bajba kerülhet a gyámhatóságnál. Te mégse állj a kapuban stopperórával a kezedben, hiszen negyedóra késés még nem a világ vége. Az idő gyorsabban repül, ha jól érezzük magunkat, a mobiltelefonok korában pedig bármikor ellenőrizhetjük, hogy mindenki épségben van. Légy nagyvonalú és boldog gyermeket kapsz érte cserébe!
Ha tetszett az írás, még több válást találhatsz a Facebookon.
Forrás: Families Need Fathers
photo credit: Ivana Vasilj via photopin <a
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: