Mozaikfamily

Tévhitek a válással kapcsolatban

Magyarországon rengeteg válással kapcsolatos tévhit él az emberekben. Némelyik ezek közül több évtizedes sztereotípiákban gyökerezik, de akadnak szép számmal Amerikából importált elképzelések is. Új mini sorozatunk első részében mindkét típusra akad példa:

tilos

 

  1. Ráérünk megegyezni, csak költözzünk már külön végre

 

„Már egyszerűen nem bírom tovább vele. Holnap fogok egy sporttáskát és elköltözöm.  Egyelőre elég néhány váltás ruha, a többit majd később elhozom. Az anyagiakról és a gyerekekről ráérünk megegyezni, úgyis akkor látjuk egymást a srácokkal, amikor csak akarjuk…”

A megegyezés halogatása a válások során leggyakrabban elkövetett hiba. Teljesen érthető, hogy a közös életetek széthullásának pillanataiban kicsinyességnek tűnhet anyagiakról vagy a gyerekek láthatásáról vitatkozni, hiszen maga a szakítás is éppen eléggé megvisel mindenkit.  A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy minél több idő telik el a szétköltözés után, annál inkább átveszik a józan ítélőképesség helyét az indulatok.

Az elköltözésedkor lehet, hogy fel sem merül benned, hogy az exed akár ki is zárhat a közös lakásból, vagy megakadályozhatja, hogy láthasd a gyermekeiteket. A szomorú valóság azonban az, hogy ez mégis sokszor megtörténik. Mindkettő törvénytelen és előbb-utóbb a hatóságok be fognak avatkozni, addig azonban hónapok-évek is eltelhetnek és könnyen előfordulhat, hogy a gyermeked elhidegül tőled, a közös ingatlanban lévő használati tárgyaidból pedig nem marad semmi.

Jelentősen növeli az indulatok elszabadulásának veszélyét, ha az egyikőtöknek nyíltan vállalt új kapcsolata van.

Mit lehet tenni?

A szétköltözés minden érintettet rendkívül megvisel idegileg és érzelmileg egyaránt. Azonban bármilyen nehéz is, még az elköltözés előtt egyeztess egy ügyvéddel, ismerd meg a jogaidat és a kötelezettségeidet is, és addig semmiképpen ne hagyd el a közös tulajdont, amíg ügyvéd jelenlétében legalább a gyermekek és az ingatlan ügyében meg nem egyeztetek. El sem tudod képzelni, mekkora stressztől óvod meg magad és a gyermekeidet ezzel a lépéssel.

  1. Az exem megcsalt. Ezért biztosan nekem ítélik a gyermeket / a házat

Számos amerikai film és sorozat drámai csúcspontja, amikor végre bebizonyosodik a megcsalás, a válóper során pedig a „bűnös fél” mindent (gyereket, ingatlant, pénzt) elveszít. Ilyenkor a néző megnyugodva hátradőlhet, és úgy érezheti, hogy lám-lám, a vétkes elnyerte méltó büntetését.

A valóság azonban az, hogy a magyar törvények nem ismerik a vétkesség fogalmát válás esetén. Annak, hogy ki csalt meg kit és miért, még a gyermekelhelyezési perben is szinte jelentéktelen a szerepe. Elképzelhető, hogy a házasságtörő fél elméleti síkon kap egy rossz pontot a bírótól, de ez a végső döntés meghozatalában aligha fog számítani. Arról nem is beszélve, hogy a házasságtörést igen nehéz bizonyítani. Két esetet kivéve: ha a bíróság előtt egyik fél sem tagadja a viszonyt, vagy ha az elköltöző fél közvetlenül az új partnere lakásába költözött. (A házasságtörésről bővebben olvashatsz itt és itt.)

A vagyonmegosztás esetében is csak akkor számít a megcsalás, ha a házasságtörő nagy értékű tárgyakat kapott ajándékba a házastársától. Az ajándékot ugyanis vissza lehet követelni.

Mit lehet tenni?

Feldolgozni és továbblépni.

medium_5629384018

  1. Én ugyan nem fogok elválni, hiába akarja a párom!

Egy újabb általánosan elterjedt tévhit, amit az amerikai filmművészetnek köszönhetünk. Ki ne látott volna olyan mozit, ahol a főhős államokon keresztül üldözi a házastársát, és válogatott könyörgésekkel próbálja rávenni, hogy írja alá a válási papírokat? Kis hazánkban azonban teljesen más a helyzet:

Magyarországon nem szükséges mindkét fél beleegyezése a váláshoz. Sőt, ha az alperes meg sem jelenik a bíróságon, a válást a felperes kérelmére akkor is kimondják.

Mit lehet tenni?

Fenyegetőzés helyett őszintén megbeszélni, hogy hogyan jutottatok idáig és mit lehetne tenni a házasság megmentéséért. Ha a helyzet nem változik, akkor felkeresni egy ügyvédet és felkészülni a válásra (lásd: 1. pont).

Mini sorozatunkat legközelebb további tévhitekkel folytatjuk. Addig is, ne ugorj be a szóbeszédnek!

Továbbra is várjuk a te történetedet is válásról és tévhitekről ide vagy a mozaikfamily@gmail.com címre!

photo credit: André Hofmeister via photopin cc

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!