Szeretnéd tudni, mennyi időd van még hátra? És ha tudnád, másképp élnéd az életed?
Bronnie Ware évekig dolgozott hospice nővérként gyógyíthatatlan betegek mellett. Tapasztalata szerint az emberek kísértetiesen hasonló hibákat követnek el életük során.
Az ausztrál nővér a neten osztja meg mindenkivel a történeteit. A gyógyíthatatlan betegek tapasztalatairól szóló bejegyzésből világsikerű könyv született, az öt leggyakoribb megbánást tartalmazó eredeti listát pedig a netezők hamarosan tovább bővítették.
Ne is szaporítsuk tovább a szót, nézzük először a betegek elmondása alapján összeállított eredeti ötös listát:
1. Bárcsak lett volna bátorságom a saját életemet élni és nem úgy viselkedni, ahogy mások elvárták tőlem
Ha az embernek van ideje és lehetősége visszatekinteni az életére, akkor nagy valószínűséggel sorra veszi az álmait és végiggondolja, mi valósult meg belőlük, és melyek azok az álmok, amik örökre elfelejtődtek. A betegek közül sokan ekkor szembesültek azzal, hogy az álmaik megvalósítása legnagyobbrészt a saját döntésükön múlt: küzdött-e értük vagy a rövidtávon könnyebbnek tűnő lemondást választotta.
Ironikus, hogy amíg többé-kevésbé egészségesek vagyunk, nem is gondolunk rá, hogy az egészségünk mekkora szabadságot jelent. Betegen azonban az álmainkat már nagyon nehéz megvalósítani.
2. Bárcsak kevesebbet dolgoztam volna
Azok a betegek, akik kenyérkeresők voltak a családjukban, mind megemlékeztek róla, hogy túl sok időt töltöttek el az életükből kemény munkával. Közülük mindannyian beszámoltak arról, hogy bánják, hogy nem fordítottak több időt a gyermekeikre és a partnerükre.
Természetesen léteznek olyan élethelyzetek, amikor az ember örül, hogy egyáltalán van munkája és mindent megteszünk annak érdekében, hogy nehogy elveszítsük a ritkán jövő lehetőséget. Ha azonban nem a mindennapi betevő falat múlik a túlórán, érdemes átgondolni, hogy tudunk-e egyszerűsíteni az igényeinken. A megváltozott életstílus pedig könnyen új lehetőségeket is hozhat magával.
3. Bárcsak elég bátor lettem volna ahhoz, hogy kifejezzem az érzéseimet
„Jobb a békesség!” Meglepő módon nem csak a huszadik századi Magyarországon volt népszerű ez a mondás, de a cikkben szereplő ausztrálok közül is sokan élték az életüket a konfliktuskerülés jegyében. Azok pedig, akik alávetették magukat mások akaratának, igen gyakran megkeseredett emberekké váltak. És ahol a lélek fásultsága állandósul, hamarosan megjelennek a test betegségei is.
Őszintének lenni valóban rizikós. Nem tudjuk megjósolni, hogy a másik hogyan fog reagálni, és az is lehet, hogy alapjaiban rázkódik majd meg a kapcsolatunk. Az őszinteség azonban új dimenziókat is megnyithat két ember között. Ha pedig mégsem, akkor egy lélekölő kapcsolattal könnyebben vághatunk neki a következő megmérettetésnek.
4. Bárcsak kapcsolatban maradtam volna a barátaimmal
Sokan csak a halálos ágyukon szembesültek vele, hogy mennyit tud adni egy őszinte régi barátság. Amikor azonban már csak hetek vannak hátra, ritkán van idő megkeresni a rég elveszett barátokat.
Mindannyiunkal előfordul, hogy a napi rohanásban háttérbe szorulnak a kapcsolataink. Azonban, ha a halál néz szembe velünk, a pénz és a felhalmozott tárgyak elveszítik jelentőségüket. A halálos ágyán mindenki igyekszik elrendezni az anyagi ügyeit, de ezt az emberek sosem magukért, hanem a szeretteik érdekében teszik. Sajnos azonban betegen és legyengülten az anyagiak tisztázása már csak keveseknek sikerül. Az életünk végén nem számít más, csak a szeretet és a barátság. Ennyi marad: szeretet és barátság.
5. Bárcsak megengedtem volna magamnak, hogy boldogabb legyek
Meglepő, hogy mennyien mondták azt, hogy túl későn jöttek rá, hogy a boldogság döntés kérdése. Sokan ragadtak bele az évek óta bejáratott szerepekbe, a valódi érzéseiket pedig vastag álarc alá rejtették. Sajnos a társadalmilag elfogadott viselkedés sok mókától fosztja meg az embert.
Ha visszanézel az életedre, annak, hogy mások évtizedekkel ezelőtt mit gondoltak rólad, már semmi jelentősége nincs. Te mennyire hagyod magad boldog lenni?
Bronnie Ware írása rövid idő alatt bejárta a világsajtót és az internetet. És ahogy az lenni szokott, a téma önálló életre kelt és a listát ki-ki a saját tapasztalatai szerint bővítette. Lássuk, mi mást lehet még megbánni:
6. Nem utazni, amikor lett volna rá lehetőség
Az utazás általában az évek múlásával egyre bonyolultabb műveletté válik. A munkahelyi kötelezettségek és a bővülő család miatt felnőttként utazni nem kevés szervezést és anyagi forrást igényel.
7. Nem tanulni meg még egy idegen nyelvet
Ó, azok a középiskolában elvesztegetett nyelvórák!
8. Benne maradni egy rossz kapcsolatban
Kérdezz meg bárkit, aki dobbantott egy lélekölő kapcsolatból. Azt fogja mondani, bárcsak előbb szakított volna.
9. Naptej nélkül napozni
Ráncok, májfoltok, bőrrák…
10. Kihagyni a kedvenced koncertjét
„Á, majd legközelebb megnézem Freddie Mercurit és a Queent…”
11. Egészségtelenül élni
Túl sokan töltjük a legaktívabb éveinket a TV előtt nassolva. Később aztán már hiába ábrándozunk, hogy mi mindent tehettünk volna az egészségünkért. És ez a fogakra is vonatkozik.
12. Ott ragadni egy szörnyű munkahelyen
A számlákat persze fizetni kell. De tényleg megéri évtizedeket tölteni a pokolban?
13. Elhanyagolni az iskolát
A jó átlag több lehetőséget is jelent. Ráadásul bármilyen hihetetlen, de eljön a nap, amikor hiányozni fog a tanulás.
14. Túl sokáig sajnálni magunkat
A gyászfolyamat szükséges, bármilyen veszteség ért is bennünket. De ha túl sokáig nyalogatjuk a sebeinket, azzal már csak a saját időnket vesztegetjük.
15. Haragot tartani
Haragot tartani olyan, mintha valaki illegálisan lakna a fejedben.
16. Nem kiállni magadért
Lásd: 1, 2, 3 és 5-ös pontok.
17. Nem segíteni eleget másokon
Jó érzés, ha a világot nem csak egy multinacionális vállalat számára tesszük jobbá.
18. Nem kérdezni eleget a nagyszülőktől
Nehéz felgöngyölíteni, hogy honnan jöttünk, ha már nincs aki meséljen róla.
19. Nem játszani eleget a gyerekeiddel
Nagyon gyorsan eljön az idő, amikor már csak azért nyaggatnak, hogy végre hagyd őket magukra.
20. Nem kockáztatni (főleg a szerelemben)
Még ha nem is jön be, remek érzés, hogy legalább megpróbáltad.
21. Nem szerezni barátokat
A szocializálódás sok energiát vesz el. De mire rájövünk, hogy szükségünk lenne egy jól működő kapcsolatrendszerre, általában már túl késő.
22. Túl sok aggódás
Ahogy Tom Petty mondta: „A legtöbb dolog ami miatt aggódom, amúgy sem történik meg soha.”
23. A gyerekvállalás halogatása
Olvasónktól kaptuk a kiegészítést, miszerint bizony a gyerekvállalás túlzott halogatását is meg lehet bánni. A férfiak esetében a határidők nem olyan szorosak, de a nők bizony ki tudnak csúszni az időből, ha gyerekekről van szó.
És te? Mit tennél másképp? Írd meg nekünk ide vagy a mozaikfamily@gmail.com címre!
Forrás: http://www.inspirationandchai.com/Regrets-of-the-Dying.html
és http://www.buzzfeed.com/mikespohr/37-things-youll-regret-when-youre-old
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: