Egy vér szerinti szülő – én legalábbis úgy képzelem – szépen lassan együtt fejlődik szülőségében a gyermekével. Először megtanulja, hogyan kell életben tartani az újszülött babát, megetetni, tisztába tenni, elaltatni. Később is vele együtt tanul szülőként, és ahogy telik az idő elméleti és gyakorlati foglalkozások százain tökéletesíti tudását a gyermeki figyelem lekötésében, a hiszti kezelésében, a kortárs barátok szórakoztatásában és még ezernyi más kérdésben.
Akit viszont hozzám hasonlóan in medias res ajándékoz meg a sors és az élete párja egy-kettő-három mozaikporonttyal, annak igencsak hirtelenjében kell mesterfokon produkálnia mindezen szülői képességeket (a mostohák számára fenntartott extra kihíváscsomagra most itt direkt nem térnék ki, ez jövőbeli posztok témája lesz). Nem sokkal könnyebb a helyzete a többi „mostoha” hozzátartozónak sem, akiknek egy igen nehéz élethelyzetben lévő fiatalt kell barátságosan befogadni a családjukba. Van azonban néhány fogás, aminek segítségével megkönnyítheted a saját- és az egész mozaikcsaládod életét, valamint olyan bizalmi kapcsolatot építhetsz ki, amelyre alapozva a problémás időszakok is könnyebben átvészelhetők:
Vond be a gyereket is
Ez tipikusan egy olyan trükk, amit a vér szerinti szülők iskolájában is tanítanak. A lényege, hogy a természetesen kötelező társasozás-autózás-babázás-legózás-pónizás körök után vezesd be a porontyot a saját kedvenc időtöltéseidbe is. A gyerekek, főleg a kicsik, meglepően érdeklődők és imádnak a felnőttekkel együtt csinálni tulajdonképpen bármit. Szóval vedd elő azt a bélyeggyűjteményt, focilabdát, kézimunkát és magyarázz, bátoríts és legfőképpen hagyd, hogy a gyerek maga is kipróbálja. És persze ne felejtsd el megdicsérni, hogy milyen ügyesen csinálja! (A gyerekekkel közös főzésről itt olvashatsz bővebben.)
Hallgasd meg
A tévét, internetet bújva vagy házimunka közben könnyűnek tűnő megoldás lehet egy ühümmel elintézni a gyerek megjegyzéseit. Te azonban ne ess a túlhajszolt szülők ezen csapdájába. Vedd észre, ha a gyermek beszélni akar, halkítsd le a tévét, fordulj felé és figyelmesen hallgasd végig. Lehet, hogy a legújabb autómodellről lesz szó, egy elveszett póniról vagy a legjobb barinőről. Ezek a banálisnak tűnő dolgok azonban az ő univerzumának fontos részét képezik, így illik tiszteletet mutatni irántuk. Ha pedig a gyerek érzi, hogy komolyan veszed a számára fontos dolgokat, akkor jó eséllyel a nehézségeit is megosztja majd veled.
Nézd az ő szemével
Egy válás minden érintett számára kiborító – ha ezt a blogot olvasod, akkor ezzel valószínűleg te magad is tisztában vagy. Most akkor képzelj el egy elhúzódó, perekkel, költözésekkel és új mostohákkal tűzdelt válást, amikor is a szüleid (miután előzőleg már éveken keresztül ölték egymást) úgy döntenek, hogy még néhányszor keresztbe tesznek egymásnak és esetleg még téged is igyekeznek a saját érdekükben kijátszani a másik ellen. Szóval a válladon a szüleid válásának súlyával még legyél jógyerek, jótanuló és viselkedj kedvesen és udvariasan a megszámlálhatatlan új családtaggal. Mindezt végiggondolva talán egyetértesz velem abban, hogy a válási slamasztikában lévő gyermeknek igenis jár egy kis extra hiszti.
Ha a kapcsolatotokat sikerül közös tevékenységre, bizalomra és toleranciára építeni, akkor mostohaként, barátként vagy hozzátartozóként rengeteget fogsz tudni segíteni az elvált szülők gyermekének már azzal is, hogy biztos pontot nyújtasz neki a körülötte lévő felfordulásban. A gyerekek okosak és értékelik a nyitottságodat.
Köszöntelek a mozaikcsaládban. Érezd jól magad!
photo credit: niko si via photopin cc
photo credit: Thijs & Tessa via photopin (license)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: