A nagymamám konyhájában nőttem fel. Gyerekkorom egy jelentősnek mondható hányadát töltöttem a girbe-gurba piros és kék beton járólapokon, a gázpalackos tűzhely és a fatüzelésű sparhelt mellett.
Megszerettem a sütés-főzést és a fejemben összekapcsolódott a konyha a kellemes családi együttlétek örömével. Sütni jó – együtt még jobb – ezt a gondolatot igyekszem átadni a családomban élő gyerkőcöknek is, akik szerencsére igen fogékonyak mindenféle közös családi tevékenységre.
Kételkedsz a projekt megvalósíthatóságában? Nézzünk először néhány meggyőző érvet a gyerekkel főzés mellett:
- Közös tevékenység: Még a gyermeked is elunja néha a szokásos játékait, arról nem is beszélve, hogy talán neked is szükséged lehet néha egy kis változatosságra a póni-barbi-autó-vonat-legó körökön kívül. Talán. 🙂
- Elkészül az ebéd: A közös főzés kétségtelenül pozitív hozadéka, hogy a folyamat végén lesz mit ennie a családnak. Reméljük a legjobbakat.
- Megszereti a főzést: Ha sikerül a konyhai tevékenységet pozitív mederben tartani, akkor jó esély van rá, hogy a te gyermeked fejében is a kellemes időtöltés és a sikerélmény képével fog összekapcsolódni a főzés. Ha te magad szeretsz főzni, akkor tudod, miről beszélek. Ha nem szeretsz főzni, akkor pedig itt a lehetőség, hogy gyermeked számára már természetes és szenvedés nélküli folyamat legyen a családi vacsora előteremtése.
„Oké, jól hangzik, de sajnos az én gyerkőcöm túl kicsi / túl fiú / túl királylányos, stb. a házimunkához…” Bizonyítékra van szükséged? Íme a dokumentáció életkorokra lebontva:
Picur majdnem kétéves és a következő dolgokat már egyedül is el tudja végezni a konyhában:
- Szétválogatja a gyümölcsöket kisebb tálakba
- Minőség-ellenőrzést végez
- Összekeveri a hozzávalókat
- Egyéb ötletek ebben az életkorban: kiválasztani a megfelelő fakanalat, vigyázni a műanyag tálakra, amíg felhasználásra kerülnek, nagyobb szemű hozzávalókat (mazsolát, mogyorót, stb.) hozzáadni a tésztához.
Egy négy-ötéves kis kukta már egészen komoly dolgokkal is hozzá tud járulni a vacsorához:
- Süteményt díszít
- Tésztát formáz
- Egyéb: Kevergetés, hozzávalók átöntése nagyobb edénybe (tegyünk alá tálcát…), zöldségek belerakása a levesbe (felügyelet!), stb.
Egy hat-hétéves szakácspalánta pedig egy kis gyakorlással felügyelet mellett szinte bármit képes megcsinálni:
- Tésztát gyúr
- Leolvassa a mérlegen a számokat, kivajazza a tepsit, feldíszíti a tortát, feltöri a tojást, beállítja a sütőt.
A gyerekek büszkesége leírhatatlan, amikor minden jelenlévővel tudatjuk, hogy a kis kuktánk jelentősen hozzájárult a finomság elkészítéséhez. Az így szerzett pozitív élmények pedig valószínűleg arra sarkallják majd, hogy újra és újra átélje a finom étel elkészítésének örömét.
Néhány tipp, hogy neked is jó élmény legyen a konyhában töltött közös idő:
- Szerezz be védőfelszerelést: Jó, ha van mindenkinek köténye és játszós ruhája, lehetőleg mindkettő egyszerre. A lányoknak kösd össze a haját.
- Lazíts! Jogosan tartasz attól, hogy gyerekkel főzni nagyobb felfordulással jár. Ez így van. Kiborul a tej, kiömlik a liszt, koszos lesz a ruha. Lényeges feltétele az örömteli együtt főzésnek, hogy elfogadod, hogy a gyerek még egyszerűen nem olyan ügyes, mint te. Töröljétek föl együtt, öltözzetek át és folytatódhat a móka. Egyre ügyesebb lesz, meglátod. Ne vedd el a kedvét.
- Viaszosvászon asztalterítő! Életmentő.
- Ha a gyerkőc már kezd otthonosan mozogni a konyhában, itt az idő, hogy a kis barátai is részt vegyenek egy-egy közös főzőpartin, persze a te felügyeleteddel. Örök élmény lesz nekik.
- Válassz egyszerű, gyorsan elkészíthető recepteket. Néhány példa: húsleves, kevert és linzer sütemények, egyszerű húsok. Ne a pekingi kacsa legyen az első közös próbálkozásotok.
- És végül: add a kezébe, hadd csinálja ő és dicsérj, dicsérj, dicsérj!
A Mozaikfamily ez után sem fog átalakulni főzős bloggá, de ha ti is szeretnétek, időről-időre közreadunk néhány kipróbált gyerekbarát receptet.
U.i.: Sajnos az utolsó képen látható mérleg nem élte túl a főzős partit, de annyi baj legyen. Simán megérte.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: