Mozaikfamily

Ki segít, ha válok?

„Majdcsak lesz valahogy,” gondolja az elköltöző „ex” házastárs, miközben a sebtében összecsomagolt sporttáskáját gyömöszöli be az autóba. „Valahogy megleszünk,” gondolja a másik szülő, aki az egyik napról a másikra maradt egyedül a közös gyerekekkel. Ebben a pillanatban még egyiküknek sem jut eszébe, hogy az igazi embert próbáló kihívások csak most következnek. Hiszen ki gondolná a szakítás pillanatában, hogy a valamikori élete párja hirtelen felindulásában akár ki is zárhatja őt a saját lakásából, eltilthatja tőle közös gyermekeiket, vagy hogy eljöhet az idő, amikor a kiskamasz lázadással próbálja majd kompenzálni a különélő szülő hiányát.

mozaikfamily

Gyermeket nevelni, számlákat fizetni, a mindennapi stresszel szembenézni még kétszülős családban sem mindig egyszerű. De kihez fordulhat segítségért az egyáltalán nem mindennapi problémáival egyedül maradt válófélben lévő szülő?

 

Modern idők

Az elvált szülők érdekképviselete jellemzően a nyugati világ kihívása: ahogy a huszadik században a válás mind elfogadottabbá vált a gazdaságilag fejlett államokban, úgy növekedett az egyedülálló szülők száma is. Ezzel párhuzamosan pedig megjelent az igény a válás miatt nehéz helyzetbe került anyák és apák jogi és erkölcsi támogatására. A legrégebben bejegyzett szervezet, a Families Need Fathers (A Családoknak Szükségük Van Apákra) az Egyesült Királyságban alapult 1974-ben. A nagy múltú szerveződés segít a szülőknek eligazodni a brit jog útvesztőjében, a hét minden napján élő telefonos szolgálatot működtet, és saját magazinnal rendelkezik. Mottójuk: „Mert mindkét szülő számít”.

A történetnek itt akár vége is lehetne azzal, hogy az elvált szülőket segítő kezdeményezések hamarosan az egész világon, így Magyarországon is elterjedtek és a válással küszködő családok számos szervezethez fordulhatnak segítségül. A helyzet azonban koránt sem ilyen rózsás.

 

Eltűnt szervezetek nyomában

„Az egyedülálló szülőket segítő szerveződések egy pár éves felfutás után tetszhalott állapotba kerülnek vagy megszűnnek,” mondja Szőkéné Márta az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány önkéntese, szavait pedig számos nemzetközi kutatás is alátámasztja.

És valóban. Elvált szülő legyen a talpán, aki a sok elavult weboldal között megtalálja a neki szánt valós segítséget. A legnagyobb linkgyűjtemények is tele vannak évek óta nem frissített honlapokkal, elavult jogi információkkal és rég nem működő kezdeményezésekkel. A Facebook-on alakult önsegélyező csoportok is ritkán jutnak 200 követő fölé, mielőtt végleg hibernált állapotba kerülnek.

Szakértőnk szerint a jelenség legfőbb oka az anyagi támogatás hiányán kívül az, hogy „az egyszülős lét átlagosan 3-5 (más források szerint 5-7) évig tart”, ez alatt az idő alatt az egyedülálló szülők sok esetben párra találnak, vagy gyermekeik felnőnek, így megszűnik a személyes érintettségük. Ezek az egyébként pozitív folyamatok a segítő szervezetek vezetőit és önkénteseit sem kerülik el, aktív tagok nélkül pedig a kezdeményezés biztosan halálra van ítélve.

 

Férfiak és nők egymás ellen?

Mindenképpen figyelemre méltó jelenség emellett az is, hogy az egyedülálló anyák és apák nem együtt, hanem külön szervezetekbe tömörülve keresnek megoldást a problémáikra.  „Erről nem rendelkezünk statisztikával, de a honlap regisztrált felhasználóinak adatai alapján az arányt 85-15%-ra lehet becsülni (a nők javára)”, mondja Szőkéné Márta. A tapasztalatok szerint a válófélben lévő anyák elsősorban gyermeknevelési, párkeresési és anyagi gondokkal küszködnek, míg az elvált apák leginkább jogi segítséget keresnek a gyermekelhelyezési és a vagyonmegosztási perekben.

Az elvált apák jogait felkaroló szervezetek számos angolszász országban jelentős politikai-társadalmi erőnek számítanak. Országhatároktól függetlenül közös céljuk, hogy a bíróságok ne ítéljék automatikusan az anyának a gyermekeket, ne sérüljenek a szülők egyenlő jogai, valamint hogy felgyorsítsák az évekig is elhúzódó válópereket.

Az egyedülálló anyákat segítő kezdeményezések ritkán különülnek el a családsegítő szervezetektől – gyakran működnek a nagycsaládokat és általában a gyermeknevelést segítő szerveződésekkel közösen, vagy azok részeként.

 

Mégis, kihez fordulhatok?

Nézzünk tehát néhány, a mai napig működő szervezetet és kezdeményezést:

 

Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány

egyszulo.hu

Tevékenység: jogi- és alkalmankénti természetbeni segítség a rászorulóknak, gyermektáborok és konferenciák szervezése, fórum, segítség a gyermekneveléshez, pszichológiai önsegítő cikkek gyűjteménye

 

Elvált Apák Érdekvédelmi Egyesülete

www.elvaltapak.hu

www.facebook.com/elvaltapak

Tevékenység: ingyenes személyes jogi tanácsadás minden kedden délután 17-19 óra között, egyéb jogi segítségnyújtás, az elvált apák jogainak társadalmi képviselete

 

Eurocsalád Munkacsoport

eurocsalad@freemail.hu

Tevékenység: társadalmi szerepvállalás az esélyegyenlőség terén; céljuk többek között a fele-fele arányban megosztott váltott felügyelet bevezetése Magyarországon, mint a bíróság által első helyen alkalmazott egyenlőségi családforma válás, különválás esetén

 

Facebook kezdeményezések:

Egyedülálló Szülők Konvergenciája

www.facebook.com/egyedulalloszulok

Tevékenység: közösségi támogatás, gyermeknevelési és életmódtanácsok

 

Fathers’s Voice Jogfosztott Édesapák

www.facebook.com/jogfosztott.hangja

Tevékenység: közösségépítés

 

És kezdeményezések, amelyek sajnos már (jelenleg) nem működnek:

Nem működik:

Figyelj ránk – Különélő szülők és gyermekeik érdekvédelmi egyesülete

2014. januárban megszűnt, végelszámolás alatt

 

Nem működik:

Apák védelmében

Facebook csoport: 2013. július óta nem frissült

 

És akikről jelenleg nincs információnk:

Egyszülős Klub

 

A lista folyamatosan bővül.

És hogy mi a titka a negyven éve működő Families Need Fathers szervezetnek? A helyes választ beküldők között értékes könyvjutalmat sorsolunk ki (tényleg). A válaszokat az e-mail címünkre küldjétek!

 

Kérlek, ha tudsz működő (vagy akár már megszűnt) elvált szülőket támogató kezdeményezésekről, írj ide, vagy a mozaikfamily@gmail.com címre!

 

photo credit: __MaRiNa__ via photopin cc

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!